U dzieci Czarnobyla – katastrofa w Czarnobylu i jej skutki

Filozofia jest nie tylko miłością mądrości, ale również miłością rozwoju i świadomą miłością innego człowieka.

                                                                                 Kazimierz Dąbrowski

 

Katastrofa w Czarnobylu dosięgnęła wielu istnień. Do tych zapomnianych i jednym z najbardziej pokrzywdzonych udało się dotrzeć.

Poznając dzieci, dotknięte negatywnym skutkiem postępu cywilizacyjnego na Ukrainie przez Czarnobyl w Zauczu k/Śniatynia, doświadczyłem i przeżyłem inny,  niespotykany dotąd wymiar egzystencji człowieka, dziecka oscylującego na granicy przeciwstawnych sobie biegunów: wolności i zniewolenia, brzydoty i piękna, pustki i metafizycznej jakości bytu, przemijania czasu  i jego retencji.

katastrofa w czarnobylu

Udało się nam dotrzeć w takie miejsce, gdzie zapomniano o ofiarach. Katastrofa w Czarnobylu sięgnęła dalej niż można byłoby sobie to wyobrazić. Bezpośrednio w jej wyniku zginęło 30 osób, a oficjalnie na chorobę popromienną zachorowało około 200 osób. Jednak jak widać tragedia sięgnęła głębiej. Sam Czarnobyl zamieszkiwało 15 tysięcy osób podczas katastrofy. Tutaj w tym ośrodku na Ukrainie, osoby z chorobami popromiennymi wegetowały, oddzielone od społeczeństwa.

katastrofa w czarnobylu
Terapia dzieci Czarnobyla na Ukrainie za pomocą sztuki

Przytulając niewinne dzieci, bez rąk, nóg, o zniekształconych twarzach, leżące w łóżeczkach całymi dniami i nocami, wpatrzone w biały sufit niczym bezkresne morze, stęsknione dotknięcia dłoni drugiego człowieka, rodziły się we mnie pytania o wartość człowieka. Dla kogo owe dzieci stanowią realną wartość? Dla kogo owe dzieci stanowią wartość nie tylko samą w sobie, ale i wartość odkrywaną np. piękna i dobra, mimo stanu i miejsca  w jakim się znajdują?

katastrofa w czarnobylu
Badanie stanu zdrowia mieszkańców ośrodka w Zauczu

Po tych przeżyciach, postanowiliśmy włączyć dzieci Czarnobyla  do projektu „Spotkań ze sztuką” jako nowej formy terapii, gdzie sceną była dusza ludzka, szukając tego co piękne w człowieku. Do ośrodka udało sprowadzić się również lekarzy, którzy w miarę możliwości pomagali w ich cierpieniach. Dodatkowo zorganizowano zbiórkę na ich rzecz. Udało się zebrać nie tylko żywność, ale również ubrania, środki czystości oraz zabawki. Zdjęcia, które udało się wykonać były przekazywane w rozmaite miejsca, prezentowane w formie wystawy m.in. w Szkole Podstawowej w Dobkowicach na Podkarpaciu. Do akcji przyłączyły się również inne organizacje.

Zdjęcia z akcji, wyjazdów oraz terapii prowadzonych w Ośrodku w Zauczu na Ukrainie:

katastrofa w czarnobylu

 

katastrofa w czarnobylu

 

katastrofa w czarnobylu

 

katastrofa w czarnobylu